Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.

       Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 16


  TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Paylaş
  avatar
  onur pekmezci
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  430 / 999430 / 999

  TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Mesaj tarafından onur pekmezci Bir C.tesi Haz. 25 2011, 00:56

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  En bilgili güvercinseverlerin bile hakkında pek bilgisi olmadığı kaybolmaya yüztutmuş bir ırkımızdır.Türkiye'de genel olarak bence taklacı merakının fazlaca ortaya çıkması yüzünden kaybolma noktasına gelmiştir. Esasında güvercin uçurmaya vakti olmayanlar için Görüntü ve oyun açısından ideal bir ırkdır.

  Fiziki bakımdan iri yapıları ve Oyunu uçarken değil yerde yapması yönünden beslemesi diğer ırklara göre daha zahmetsizdir. Odalarda ,APARTMAN DAİRELERİNDE balkon kümeslerinde, ufak yuvalarda yani evlerde rahatlıkla beslenecek bir ırktır. Fiziki yapısı ile ilgili genelleme yapacak olursak iridirler.Renk olarak da Siyah( Arap) ,Mor(kırmızı),mor tonları, beyaz, sarı(renk kartelasına göre değerlendirirsek hardal sarı vaya oksit sarı diyebiliriz. başka bir ırkta böyle bir sarı görmedim),hopal(yabani rengi) ve tonları,ve bunların kendilerine göre türevleri diyebiliriz. Mesela resimlerdeki kuşların TRABZON 'daki adı HOPALLI MOR dur(Kanatlarındaki kırmızı şeritlerden dolayı).. Ayrıca bir renk varki onun resmini henüz çekmedim KARAMOR(siyah olup kanat uzeri kırmızı pulludur.)Onunda resmini zamanla siteye koyacağım.Güvercinsever arkadaşların bence mutlaka görmesi gereken bir renk , güzellik...görmeyen çok şey kaçırmış,bilmemiş, haberdar olmamış demektir bence...birde GAYABA dediğimiz yabani tipi olup çakmaklı olandır. Göz renklerine gelince: en çok görü? renk gözde sırayla; beyaz sarı kırmızı siyah'tır ah bir de Ela'sı olsa

  Gaga genelde beyaz olur,siyah olan ve beyaz olup hafif siyah lekeli olanlarda vardır.ve gaga Trabzon tabiri :guduk diğer ırklara göre daha iri ve uzundur. Tırnaklar genelde beyaz olur.Ayaklar kırmızı ve paça asla bulunmaz.Kıt paça bile görülmez.. Tepe Trabzon tabiri gugul adıda ordan geliyor.. Tepe tamamen kepçe gibidir, ve büyüktür ve tepenin boyna dogru bitimin de gül vardır.Bu guller tepesine guguluna ayrı bir güzellik katar.

  Oyununa gelince, ilk önce şunu bilmek gerekir.Çok azgın kuşlardır.Yuva dışında bile damlardaki bütün yabani kuşlara sulanırlar...:) Bence oyunu da burdan geliyor. Bu kuşlarda genelde Erkeği oynar dişisinin de oynadığı nadir görülür.Neyse gelelim oyuna.. Dişi kuş yerdeyken Erkeği bıraktığınız da Erkek kur hareketleriyle dişiye yaklaşır.Dişinin etrafında dönüp, kabardıktan sonra tam dişinin üzerine ama tam olarak ; dikine havaya dogru füze gibi fırlar bu havaya dogru diklenme 50cm den başlar 1 metre 1,5 metre veya 2 metre olabilir tam tepe noktaya geldiğinde dişinin tam üzerinde halka şeklinde daire çizer bu daire geniş de olur dar da olabilir.Bu daireye bölgede çember denir çember 1,2,3 tur olabilir 1 ters 1 düz olabilr yani 360 derece döndükten sonra ani hareketle tekrar tersine dönebilir ..iki ters bir düz , iki ters iki düz çember atabilir. ve dişinin üzerine en yakın noktaya tekrar iner.Çok değişik bir hareketdir ve dünya da başka bu hareketi yapan bir ırk şu ana kadar duymadım... Esasında bu hareketi anlatmak çok zor. Görmeniz izlemeniz lazım… Bu hareketi Sadece erkekler yapmaz dediğim gibi dişilerden de nadiren aynı hareketi yapan olur.Bu arada asla dişiyi oynarken anlayamazsınız dişimi erkekmi diye.. Yavru bakımı konusunda Paçalılardan daha iyidirler yalnız.Devamlı yumurtaya sürdüklerinden dolayı yavrular daha buyumeden tekrar yumurtlarlar..Burda yetiştiricilerin çok dikkatli davranmaları gerekiyor… Havada ki hareketlerine gelince havada fazla bir özellik göstermezler yarım saat veya daha fazla havada kalabilirler.Genelde havada kalmaları yuvayı tanımak içindir.Yuvayı tanıdıktan sonra etraftaki damlarda v.s gezinirler.Hava da tek takla ve bel kırma hareketi yapabilirler.Taklaları yuvarlanma şeklindedir. Bel kırma hareketi ise havada bellerini kırıp kendilerini bir an boşluğa bırakma hareketidir.Genelde yuvaya inerken yaparlar.
  avatar
  onur pekmezci
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  430 / 999430 / 999

  Geri: TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Mesaj tarafından onur pekmezci Bir C.tesi Tem. 09 2011, 15:56

  paylaşım için sağol
  avatar
  kazım yanık
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  290 / 999290 / 999

  Geri: TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Mesaj tarafından kazım yanık Bir Perş. Tem. 14 2011, 21:07

  teşekkürler bilgi için
  avatar
  MURAT SEL
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  175 / 999175 / 999

  Geri: TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Mesaj tarafından MURAT SEL Bir Paz Tem. 31 2011, 22:34

  teşekkürler
  avatar
  UMUT KONAKCI
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  235 / 999235 / 999

  Geri: TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Mesaj tarafından UMUT KONAKCI Bir Çarş. Eyl. 07 2011, 23:09

  maşallah ne kadar güzelmiş
  avatar
  mustafa güney
  SÜPER MODERATÖR

  Aktiflik Aktiflik :
  310 / 999310 / 999

  Geri: TRABZON GÜVERCİNLERİ

  Mesaj tarafından mustafa güney Bir Cuma Kas. 04 2011, 13:59

  teşekkürler

   Forum Saati Salı Ara. 11 2018, 06:44