Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.

       Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 16


  Akvaryum Seçimi

  Paylaş
  avatar
  ahmet korkmaz
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  200 / 999200 / 999

  Akvaryum Seçimi

  Mesaj tarafından ahmet korkmaz Bir Salı Tem. 12 2011, 00:23

  Akvaryum Seçimi

  Yeni akvaryum, Bir çok örnekte, farklı akvaryum balığı türleri aynı akvaryumda tutulurlar. Böyle durumlarda balıkların doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Hangi süs balıkları birbirleriyle uyum içinde yaşayabilirler, ne gibi su özellikleri gerektirirler?

  İzleyen sayfalarda balıklarınızı nasıl seçeceğinize ve tatlı su akvaryumları içerisinde bir su dünyası nasıl oluşturacağınıza dair bazı öneriler sunacaktır.

  Aynen bizim dünyamızda olduğu gibi su dünyasındaki her bir balık türü genellikle diğer bir balıkla uyumlu olmayan, kendine has özelliklere ve ihtiyaçlara sahiptir. Bu nedenle farklı türlerin bölgesel davranışlarını, durgunluk ihtiyaçlarını, uyku ve yemek alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak ve birbirlerine uyum sağlayabilecek türleri aynı ortamda bulundurmak çok önemlidir.

  Karma akvaryum

  Bu akvaryumlarda sizin seçiminiz bağlı olarak parametreler dahilinde farklı bölgelerde yaşayan süs balıklarını ve bitkiler bir arada tutulur. Süs balıklarını seçerken bir birleriyle uyumlu olmalarına, her biri için gerekli olan su bileşiminin ve su sıcaklığı ihtiyacının benzer olmasına dikkat etmelisiniz.

  Yeni başlayanlar için özellikle karma akvaryuma uyumlu olan balıklar hakkında konuşmak üzere küçük bir seçim yaptık.

  Tek bir balık türü için akvaryumlar
  Sadece bir balık türünü mü tercih ediyorsunuz? Akvaryumlar genellikle bir balık türünün belirli gereksinimlerine göre kurulur, ancak bütün türler bu şekilde gelişemez. Satın almadan önce, beslemek istediğiniz süs balığının sadece bir balık türü olan akvaryumda yaşamaya uygun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

  Biyotop akvaryumlar

  Bu tip akvaryumlar mümkün olduğunca doğal yaşam şartlarını taklit eder. Bir biyotop akvaryumla kendiniz için, diğerleri tarafından nadiren görü? su altı dünyasından bir görünüm, yaratabilirsiniz. Tüm bu akvaryumlar balıklar, bitkiler, su bileşiminin bakımı olduğu kadar dekorasyonu için özel gereksinimlere sahiptir, bir kere kurulduktan sonra daha az karmaşık hale gelir. En çok bilinen biyotop ürünleri tropikal yağmur ormanları, Amazon ve Afrika gölleri gibi alanlardan getirilir. Fazla sayıda seçenek mevcuttur. Şimdi karma akvaryuma bir bakalım, daha sonra iki biyotop akvaryumun kurulumunu detaylı olarak inceleyeceğiz.

  Tavsiye

  Her bir balık türü yaşamını daha çok hangi su seviyesinde geçiriyorsa o su seviyesini tercih eder: Yüzeye yakın, ortada veya dibe yakın. Balığınızı seçerken bu doğal katmaları aklınızda bulundurmalısınız. Balığınızın alan gereksinimini anlamak da çok önemlidir zira balığınızın aşırı kalabalıktan sıkılmasını istemezsiniz. Gelişmiş bir balığın her 1cm'si için 1 litre suya ihtiyaç vardır, bu temel kuraldır. 1.5 inç/galon)

  Pek çok süs balığı doğada sürüler halinde yaşadıklarından bunların akvaryum içerisinde 6 veya 8'li gruplar halinde tutulmaları gerekir. Bu şekilde beslenen balık daha da göz alıcı olacaktır.

  avatar
  BÜLENT SUCU
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  200 / 999200 / 999

  Geri: Akvaryum Seçimi

  Mesaj tarafından BÜLENT SUCU Bir Salı Tem. 26 2011, 12:11

  teşekkürler
  avatar
  levent boyacı
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  145 / 999145 / 999

  Geri: Akvaryum Seçimi

  Mesaj tarafından levent boyacı Bir Salı Ağus. 23 2011, 07:30

  paylaşım için sağol
  avatar
  zeynep ertürk
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  10 / 99910 / 999

  Geri: Akvaryum Seçimi

  Mesaj tarafından zeynep ertürk Bir Cuma Eyl. 30 2011, 11:04

  teşekkürler
  avatar
  NEVZAT ÇİÇEK
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  85 / 99985 / 999

  Geri: Akvaryum Seçimi

  Mesaj tarafından NEVZAT ÇİÇEK Bir Cuma Kas. 11 2011, 21:59

  teşekkürler
  avatar
  cevdet çağlar
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  380 / 999380 / 999

  Geri: Akvaryum Seçimi

  Mesaj tarafından cevdet çağlar Bir Çarş. Nis. 04 2012, 21:46

  teşekkürler

   Forum Saati Perş. Ocak 17 2019, 15:52