Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.

       Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 16


  Velifera (Poecilia velifera):

  Paylaş
  avatar
  MURAT SEL
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  175 / 999175 / 999

  Velifera (Poecilia velifera):

  Mesaj tarafından MURAT SEL Bir Çarş. Ağus. 24 2011, 11:12

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


  Velifera (Poecilia velifera):

  Molinin en yakın akrabası olan bu balık türü, aslında büyükçe bir cins molidir. Bazı özellikleri ile molilerden ayrıştırılır.

  Anavatanı Orta Amerika’nın yarı tuzlu ve tatlı suları olan velifera, ırmakların denize karıştığı kısımlarda yaşadıkları için tuzlu suya da alışmışlardır. Bu nedenden oldukları akvaryumun suyuna 10 litreye 2 ila 3 çay kaşığı tuz (kaya tuzu)atmak ta fayda vardır.

  Erkekleri 6, dişileri 8 cm(santim)boylarındadır. Erkekleri gonopodları yüzünden dişilerden ayırt edilir. Ayrıca erkeklerinin yelken gibi son derece gösterişli sırt yüzgeçleri vardır. bu sırt yüzgeçlerinin düzgün gelişebilmesi için yüksek bir akvaryuma (en az 40 cm.) ihtiyaç duyarlar, aksi halde sırt yüzgeçleri gelişemez.

  24 ila 28°C sıcaklığı severler. Bol akıntılı suları severler. pH 6 ila 8 arasında olmalıdır. En az 80 litrelik ve yüksekçe (40 cm. ve yukarısı) bir akvaryumda olmaları gerekir. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. en az 5 ila 6 bireylik bir grup halinde bakılmaları gerekir. Bakımı biraz tecrübe gerektiren bu balığın üretimi kolay olsa da diğer poeciliidae üyelerine oranla daha zordur.

  Velifera, bitkisel ağırlıklı beslenir. Tıpkı moli gibi spiriluna yosunu başta olmak üzere yenilebilen her türlü yosunu çok severek yerler. Yemleme konusunda problem yaratmazlar. Bunlara da yosun olmadığı taktirde haşlanmış ıspanak yaprağı ile beslenebilirler. Bunun dışında kaliteli kuru yemleri de yerler.

  Veliferanın çogaltılması diğer poeciliidae breylerine göre biraz zordur. Dişiler 2 ayda bir ortalama 10 ila 50 civarında yavru teretirler. Yavruları fazlaca iridir. Kendi yavrularına zarar vermezler. Oldukları akvaryumda farklı türden balıklar yoksa ise doğum yapmak üzere olan dişiyi ayırmaya gerek kalmaz.Fakat bulundukları akvaryumda başka türden balıklar varsa ise doğum yapmak üzere olan dişiyi 20 litrelik bir akvaryuma almak lazım. Moliler gibi bunlar da yavruluklarda üretilmemelidirler; ölü doğumlar olabilir, yavrular erkek doğabilir ve hamile balık stresten ötürü ölebilirler. 6 aylık olduklarında üremeye hazır hale gelmiş olurlar.

  Veliferaların da çok çeşitli çeşitleri geliştirilmiştir. Bunlardan başlıcaları; gümüş, dalmaçya, altın (sarı), turuncu, balon velifera türleridir. Balon molilerde olduğu gibi balon cinsi veliferalar da laboratuarlarda oluşturulmuş mutasyon balıklarıdır.

  Erkekleri, hemcinslerine karşı fazlaca saldırgan olan veliferalardan akvaryumda sadece bir tane erkek olması gerekir. Aksi halde baskın olan erkek diğer erkekleri hırpalar, ölmelerine neden olabilir. Akvaryum 100 litreden bol bitkili ve büyük ise birden fazla erkek yetişrilebilir. Bu şekilde şiddetin dağılması için 4 erkek olabilir.

  Yakın akrabaları olan bazı balıklarla melezleştirilerek yavru yaptırılabilir. Veliferaların en yakın akrabası molilerdir. Velifera ve moli melezi balıkları inanılmaz şekilde gösterişli balıklar olduklarını bilmekteyiz.Bunun dışında da gambusya ve lepistes de yakın akrabaları sayılır.

  Hangi tür balıklarla bir arada bakılabilir? Moli, kılıçkuyruk, lepistes, poeciliidae,plati gibi grup yapılarak bir arada beslenebilirler. Küçük çiklit türleri, labeo balıkları ,labirent balıkları, ile bir arada olabilen veliferalar corydoras türleri, otocinclus, ancistrus, rasbora, zebra, danio gibi balıklarla da barış içinde beslenebilirler.Tetra ,vatoz çeşitleri

  Hangi balıklarla bir arada bulunmaması gerekir? Saldırgan balık çeşitleriyle bir arada olmaması lazımdır.

  avatar
  SİNAN ASLAN
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  275 / 999275 / 999

  Geri: Velifera (Poecilia velifera):

  Mesaj tarafından SİNAN ASLAN Bir Cuma Ağus. 26 2011, 19:18

  bilgi için teşekkürler
  avatar
  ahmet korkmaz
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  200 / 999200 / 999

  Geri: Velifera (Poecilia velifera):

  Mesaj tarafından ahmet korkmaz Bir Ptsi Eyl. 12 2011, 21:50

  lebistese benziyormuş
  avatar
  hamdi yanar
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  400 / 999400 / 999

  Geri: Velifera (Poecilia velifera):

  Mesaj tarafından hamdi yanar Bir Cuma Kas. 04 2011, 13:28

  teşekkürler
  avatar
  BÜLENT SUCU
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  200 / 999200 / 999

  Geri: Velifera (Poecilia velifera):

  Mesaj tarafından BÜLENT SUCU Bir Cuma Ara. 16 2011, 21:27

  çok güzel maşallah bilgi için sağol

   Forum Saati Salı Ara. 11 2018, 06:41