Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.

       Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 16


  Kılıç Kuyruk

  Paylaş
  avatar
  MURAT SEL
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  175 / 999175 / 999

  Kılıç Kuyruk

  Mesaj tarafından MURAT SEL Bir Çarş. Ağus. 24 2011, 11:20

  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Kılıç Kuyruk

  1) Genel

  Akvaryumcularda olan kılıçkuyrukların pek çoğunun Xiphophorus helleri olmasına karşın,bu ad altında bilinen bir çok diğer tür de bulunur. Bu olayın sebebi ise, erkek kılıçkuyrukların kuyruk uçlarında “kılıç” gibi bir uzantının bulunmasıdır. Xiphophorus Helleri veya çok bilinen ismiyle kılıçkuyruk, yetiştirilmesi oldukça kolay ve hobici için çok çekici bir balık çeşididir.Başka türler fırsat bulduğunda vahşi formlarına yakın olmaya çalışılırken, kılıçkuyurktan bir çok varyete üretilmiştir. Kırmızı, yeşil ,sarı, siyah ve bu renklerin kombinasyonlarından meydana gelen balıklar, herkeze hitap ederek göz zevkine geniş bir yelpazede yer edinmişlerdir.

  2) Davranış

  Genelde barışçıl ve sakin balıklar olmalarına rağmen,erkek kılıçkuyruklar ara sırada olsa agresif tavırlar gösterebilir. Bu olayın önüne geçmek için, ya bir kaç dişiyle beraber tek erkek,veya belirli erkeklerin birbirlerine düşman olmasını engelleyecek kadar geniş bir sürü şeklinde bakılmalıdır. Kılıçkuyrukların akvaryumun başka bireylerine karşı problem yaratmaları alışıldık bir olay değildir. Genelde çeşidi bol balıklarla uyumlu bir şekilde beslenebilirler.

  3) Akvaryum Gereksinimleri

  Popüler yakın akrabası olan platiye göre çok daha fazla geliştiği için, geniş yüzme alanları olan bu türe göre büyük bir akvaryuma gereksinim vardır. Dişiler 4 ila 5 inch’e* kadar büyüyebilir, erkekler türleri ise bu boydan hafif küçük olurlar. Dolayısıyla balıkları sürü şeklinde beslemek için mutlaka büyük bir akvaryuma gereksinim vardır.kendi ortamları acı su olduğu için,pek çok canlı doğuranlar gibi sert suları severler. Doğada, Orta Amerika’nın hızlı akan nehirlerinde oldukları için, akvaryumda güçlü su sirkülasyonu bu cins balıkları mutlu edecektir. Tankın mutlaka çok iyi biçimde bitkilendirilmiş olması, geniş yüzme alanlarına da ihtiyaç verdır.

  4) Besleme

  Akvarumda beslenerek bakılması kolay balıklardır. Özellikle pul yemleri severek yerler, ancak canlı yemleri de tüketeceklerdir. Tanktaki algleri de tüketen kılıçkuyruklar, en iyi performanslarını protein oranı yüksek yemlerle verebilirler.

  5) Üreme

  Kılıçkuyruklar canlıdoğuran’lardandır ve bir kerede, yüzme kabiliyetine sahip 80′e varan yavru bırakabilirler. Cinsiyet ayrımı, erkekte değişiklik göstererek Gonopodium ismini alan anal yüzgeç ile oluştururlar. Bu değişim geçirmiş yüzgeç, dişiye sperm bırakması için kullanırlar. Kılıçkuyruklar yavrularını doğar doğmaz yemeye başlayacaklarından, başta su üstünde yüzenler olmak üzere akvaryumun çok iyi bitkilendirilmesi yavrulara kaçarak saklanma olanağı sağlar. Akvaryumcularda satılan yavrulukların pek çoğu yetişkin bir kılıçkuyruğa göre fazlaca küçük olduğundan, ciddi biçimde strese girmelerine sebep olacaktır. Bu durumda yapılması gereken en iyi şey, hamile dişiyi fazlaca bitkilendirilmiş, rahat doğum yapabileceği ayrı bir doğum akvaryuma almak ve üremesi sona erdikten sonra zaman kaybetmeden kendi akvaryumuna geri bırakılmalıdır. Bir kılıçkuyruğu büyüyebileceği en son duruma getirmek için ciddi bir akvaryum kapasitesine ihtiyaç olacağı için, bazı balıklarınıza alan aça bilmek için, yeni doğan yavrularınızı elden çıkarabilirsiniz.

  6) Hastalıklar

  Dayanıklı ve Kolay hastalanmayan balıklar olmasına rağmen, kötü su şartlarında beyaz benek veya mantar hastalığına yakalanabilirler. Bu problem akvaryumcudan satın alınan ilaçlar ve akvaryum bakımı ve koşullarına biraz daha dikkat etmekle çözülebilir.

  avatar
  Yasin Tekgöz
  YÖNETİCİ

  Aktiflik Aktiflik :
  290 / 999290 / 999

  Geri: Kılıç Kuyruk

  Mesaj tarafından Yasin Tekgöz Bir Ptsi Eyl. 05 2011, 21:22

  güzel balık bence paylaşım için sağol
  avatar
  ahmet korkmaz
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  200 / 999200 / 999

  Geri: Kılıç Kuyruk

  Mesaj tarafından ahmet korkmaz Bir Cuma Ekim 28 2011, 13:35

  teşekkürler
  avatar
  tolga varan
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  249 / 999249 / 999

  Geri: Kılıç Kuyruk

  Mesaj tarafından tolga varan Bir Cuma Mart 23 2012, 22:39

  bilgi için sağol
  avatar
  NEVZAT ÇİÇEK
  ÜYE
  ÜYE

  Aktiflik Aktiflik :
  85 / 99985 / 999

  Geri: Kılıç Kuyruk

  Mesaj tarafından NEVZAT ÇİÇEK Bir Perş. Haz. 14 2012, 09:45

  teşekkürler

   Forum Saati Salı Ara. 11 2018, 07:36