Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.
Madenci Kanaryalar 11210

Join the forum, it's quick and easy

Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.
Madenci Kanaryalar 11210

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01 1970
Mesaj Sayınız : 16

+18
UMUT KONAKCI
onur pekmezci
hamdi yanar
cevdet çağlar
polat
Yasin Tekgöz
MURAT SEL
ETHEM KOÇ
SERDAR KÖSE
mustafa güney
SAMİ KIZIL
BÜLENT SUCU
ERKAN ZORLU
SİNAN ASLAN
tolga varan
kazım yanık
ADMİN
Mehmet SERVİ
22 posters

Madenci Kanaryalar

Mehmet SERVİ
    Mehmet SERVİ
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title10 / 99910 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Madenci Kanaryalar Empty Madenci Kanaryalar

Mesaj tarafından Mehmet SERVİ Salı Nis. 13 2010, 23:16

madenci kanaryalar.

Merhaba,gecen yüzyılda madencilerin temel araçlarının karpit lambası,kazma,kürek,köpek ve kanarya olduğunu biliyor muydunuz?Köpeği (küçük ırklar simdi süs köpeği olarak besleniyorlar) maden galerilerinde bulunan sıçanlara karşı,kanaryayı da koku alma duyularının gelişmiş olması nedeni ile gaz kaçaklarını tespit etmede kullanıyorlardı.Bugün süs hayvani olarak beslediğimiz bu canlıların geçmişte ki bu işlevleri size de şaşırtıcı geldi mi?Konuyla ilgili bir resim yükledim,umarım çıkar.MADENCİ VE KANARYA II
    Hartz Mountain kuşlarının en meşhur cinsi ''Trute Strain'' denen cinstir.Yıllarca evvel;Trute isimli fakir bir madenci,bu hartz mountain kuşlarından bir çoğunu bir merak olarak saklamıştı.Güzel öten kuşlar için (her zaman) satış hazırdı.Bu madenci bos zamanlarında kuşlarını talim ettirdi.Nihayet bir Germen müsabakasında,karsılarındaki her şeyi silip süpüren güzel öten bir çok kus yetiştirmeye muvaffak oldu.Trute cinsi meşhur oldu.Fakat kuşlarına güzel ötmeyi nasıl öğrettiğini asla söylemek istemeyen madenci yüksek fiyata bir hayli kus sattı.Bu gün inkişaf etmiş olan'Trute Strain' cinsi onlardan gelmedir.En güzel öten kuşlar 'Hartz Mountain' den gelir.

Rahmetli Dedem, üç oğlunu, Maltepe sigarasını, Yeni Rakı’yı ve beni çok severdi. Bir de kanaryaları. Kanaryalar en büyük tutkularından biriydi. Yalnızca kanaryalar değil, her turlu kuşu. Babam, dedemin, taklacı güvercinlerle dolu odasından bahsetmişti bana. Onlarca güvercin, hepsinin ayrı ayrı isimleri, özellikleri...

Dedem, eski Osmanlı adamı dedikleri kişiliklerden biriydi. Babanın bulunduğu odaya girmek için izin istenen dönemlerden geliyordu. Çok fazla konuşmaz ama konuştuğunda az ve öz konuşurdu. Bir kere olsun, üç oğlundan birini kucakladığını ya da “Seni Seviyorum” dediğini duymadım.

Sevmediğinden değildi. O şekilde yetişmişti Dedem. Fakat benim yanımda çok farklı idi. Uzun uzun yürüyüşlere çıkardık beraber ve her yürüyüşümüzde bacaklarının ağrıdığından şikayet ederdi. Bana uzun uzun damar tıkanıklığı problemlerinden, anjiyo gibi tip terimlerinden bahsederdi. Anlamazdım ama dikkatle dinlerdim çünkü kelimeleri çok tasarruflu bir şekilde harcayan dedemin konuşması beni hem şaşırttır hem de konuştuğunda önemli şeyler söylediğinden, yürüyüşümüz sırasındaki söylediklerini can kulağı ile dinlerdim. Konu damar tıkanıklığı bile olsa.

Yürüyüşlerimizde bana bir şarki söylerdi. Hep ayni şarkı, hep ayni de-tone ses ile:

Mehmet Efendi
    Aldı tufengi
    Çıktı avına
    Vurdu kusuni

Şarkı söyledikten sonra da bana, kuşları hiçbir zaman vurmamam konusunda tavsiye verirdi. “O şarkinin gelişi” derdi. Halen bugüne kadar, babam, dedemin şarkı söylediğine inanmaz. İste öyle bir adamdı benim dedem. Küçüklüğümü en çok etkileyen ve benim çok sevdiğim bir karakter.

Bir başka konusu ise, kanaryalardı yürüyüşlerimizin. Bana uzun uzun kanaryalardan bahsederdi. Her zaman bir kanaryası vardı dedemin evinde. Kafesin önüne sandalyeyi koyar, uzun süre islik çalardı ki kanarya karşılık versin. Bazen kanarya kaseti koyduğu da olurdu kasetçalarına. Sonra oturur sandalyesine, sol eline kulağına götürür ve kanaryanın ötmesini beklerdi. Arada sırada da bize sorardı:

“Bu kanarya dişi sanırım. Ötmüyor değil mi?”

Kimsenin yüreği yetişmedi “Susmuyor ki mübarek. Sabahtan beri otuyor. Kafa kalmadı vallahi” demeye. Kulağı ağır işittiğinden duymazdı kanaryanın ona söyledi şarkıları. Bir kulaklık almayı da kendine yediremedi öldüğü tarihe kadar.

Bana kanaryaların kömür madenlerinde kullanıldığından bahsederdi. Kanaryaların vücutları çok narin bir yapıya sahip olduğundan (cereyanda kalıp ölen birçok kanaryası vardı), küçük bir miktardaki zehirli bir gaz bile onların ölmesine yeterli olabileceğinden bahsederdi ve bu nedenle birçok maden ocaklarında kanaryalar emniyet aracı olarak kullanılıyormuş. Kanarya otuyorsa sorun yok, kanarya ötmüyor ve ölmüşse, ocağı terk et! Hatta bu uygulama İngiltere’de 1986 yılına kadar devam etmiş.

Hiç kanaryam olmadı. Merak da salmadım zaten kus besleme isine. Ama yıllar sonra kullanılabilirlik uzmanı olarak görev yapmaya başlayınca su an çalıştığım yerde, onlarca kanaryam olacağından haberim bile yoktu çocukken. Hatta bırakın kanaryaya sahip olmayı, benim kendimin başkasının kanaryası olacağımı bile düşünmüyordum.

Kaynak : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    ADMİN
    ADMİN
    ADMİN

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title800 / 999800 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Madenci Kanaryalar Empty Geri: Madenci Kanaryalar

Mesaj tarafından ADMİN Çarş. Nis. 14 2010, 10:16

bilgi için teşekkürler
    kazım yanık
    kazım yanık
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title290 / 999290 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından kazım yanık Çarş. Nis. 14 2010, 20:35

ilginçmiş teşekkürler bilgi için
    tolga varan
    tolga varan
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title249 / 999249 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından tolga varan Ptsi Nis. 19 2010, 14:13

bilgi için teşekkürler
    SİNAN ASLAN
    SİNAN ASLAN
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title275 / 999275 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından SİNAN ASLAN Cuma Nis. 23 2010, 16:37

bilgi için teşekkürler hiç duymamıştım
    ERKAN ZORLU
    ERKAN ZORLU
    SİTE KURUCUSU

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title500 / 999500 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından ERKAN ZORLU Perş. Mayıs 06 2010, 07:56

paylaşım için teşekkürler
    BÜLENT SUCU
    BÜLENT SUCU
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title200 / 999200 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından BÜLENT SUCU Ptsi Mayıs 10 2010, 21:26

ilginç bilmiyordum böyle birşeyi bilgilendirdiğin için teşekkürler
    SAMİ KIZIL
    SAMİ KIZIL
    MODERATÖR

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title207 / 999207 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından SAMİ KIZIL C.tesi Mayıs 15 2010, 17:13

teşekkürler bilgi için
    mustafa güney
    mustafa güney
    SÜPER MODERATÖR

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title310 / 999310 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından mustafa güney Salı Mayıs 18 2010, 11:14

bilgi için teşekkürler
    SERDAR KÖSE
    SERDAR KÖSE
    ÜYE SORUMLUSU

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title340 / 999340 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından SERDAR KÖSE Çarş. Mayıs 19 2010, 20:26

bilgi için teşekkürler ellerine sağlık
    ETHEM KOÇ
    ETHEM KOÇ
    KANARYA DOKTORU

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title600 / 999600 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından ETHEM KOÇ C.tesi Mayıs 22 2010, 20:57

paylaşım için teşekkürler
    MURAT SEL
    MURAT SEL
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title175 / 999175 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından MURAT SEL Salı Haz. 01 2010, 23:25

sadece ötüşü güzelliği yok demek yararıda var kanaryaların
    Yasin Tekgöz
    Yasin Tekgöz
    YÖNETİCİ

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title290 / 999290 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından Yasin Tekgöz Çarş. Haz. 09 2010, 15:05

teşekkürler mehmet bey
    polat
    polat
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title180 / 999180 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından polat Ptsi Tem. 26 2010, 15:32

eline sağlık sağol
    cevdet çağlar
    cevdet çağlar
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title380 / 999380 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından cevdet çağlar Salı Ağus. 10 2010, 16:39

teşekkürler
    hamdi yanar
    hamdi yanar
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title400 / 999400 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından hamdi yanar Çarş. Eyl. 08 2010, 11:54

madencilerde işi biliyormuş
    onur pekmezci
    onur pekmezci
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title430 / 999430 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından onur pekmezci Cuma Eyl. 24 2010, 13:38

paylaşım için teşekkürler eline sağlık
    UMUT KONAKCI
    UMUT KONAKCI
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title235 / 999235 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından UMUT KONAKCI Salı Ekim 05 2010, 09:28

bilgi için teşekkürler eline sağlık
    KERİM KOZA
    KERİM KOZA
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title175 / 999175 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından KERİM KOZA Paz Kas. 14 2010, 23:09

teşekkürler
    NEVZAT ÇİÇEK
    NEVZAT ÇİÇEK
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title85 / 99985 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından NEVZAT ÇİÇEK Perş. Şub. 10 2011, 17:10

eline sağlık paylaşım için sağol
    ahmet korkmaz
    ahmet korkmaz
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title200 / 999200 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından ahmet korkmaz C.tesi Haz. 25 2011, 00:07

bilgi için çok teşekkürler
    levent boyacı
    levent boyacı
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Madenci Kanaryalar Back_title145 / 999145 / 999Madenci Kanaryalar Back_catg2

Mesaj tarafından levent boyacı Ptsi Tem. 02 2012, 18:05

teşekkürler

Forum Saati Cuma Mayıs 10 2024, 16:05